Știai că în România peste 50% dintre elevii care pot citi nu înțeleg ceea ce citesc? Că sunt copii care termină ciclul primar și nu pot citi cursiv?  Înscrie-te la Timotion si susține proiectul United Way – Învață să reușești! Educația este cea care va produce schimbarea!

Dacă un copil nu ajunge să citească cursiv și cu înțeles în primii ani de școală, riscul ca el să abandoneze școala înainte de finalizarea liceului este de 4 ori mai mare.

Acest risc crește de până la 10 ori în cazul copiilor care provin din familii defavorizate. Copii din familii cu probleme, copii care nu au o masă caldă când ajung acasă sau un loc în care să-și facă temele. Aceștia ajung să abandoneze școala și apoi viitorul lor nu mai e în mâinile nimănui. 75% dintre deținuți sunt persoane care au abandonat școala…

United Way susține proiecte de after-school și cluburi de lectură în școli din zone defavorizate din Timiș. Copiii au un loc în care mănâncă și își fac temele, unde interacționează cu profesioniști care ajung să le fie mentori, unde își descoperă pasiuni pentru lectură, matematică, limbi străine. Educația este, într-adevăr, singurul mod de a-i salva.

Ajută-ne să le oferim un viitor mai bun copiilor dezavantajați. Aleargă în echipa United Way România la Timotion și susține proiectul – Învață să reușești!

Despre Timotion

Timotion este un eveniment aflat la cea de-a patra ediție și este organizat în Timișoara de Alergotura și Fundația Comunitară Timișoara. Înscrierile la cursele de anul acesta se pot face online în perioada 29 ianuarie – 8 aprilie 2018, evenimentul urmând să aibă loc pe 22 aprilie.

Urmărește și pagina de facebook a evenimentului.

Ce spun cei care ne susțin

Călin George Silaș aleargă pentru United Way România la Timotion încă de la prima ediție. Îi mulțumim mult pentru implicare! Datorită lui și celor care vor face anul acesta Mișcare(a) pentru Educație – la Timotion IV, 75 de copii dezavantajați din județul Timiș vor putea merge la școală și își vor putea continua educația. Iată ce spune Călin: