În contextul pandemiei de COVID-19, Fundația United Way România a oferit suport pentru întoarcerea copiilor în siguranță la școală, printr-o donație importantă a companiei Naguma Medical Supply SRL de 1.200.000 de măști de protecție.

United Way România a trimis în luna februarie 1.200.000 de măști de protecție în școli, grădinițe, centre educaționale din București, Cluj și Timișoara și în zonele limitrofe. Acest necesar a fost calculat pentru un număr de peste 12.000 de persoane, pe o perioadă de 3 luni.

Astfel, măștile de protecție au fost distribuite unui număr de 5.000 de elevi, din peste 30 de școli și grădinițe partenere, 4.000 de copii din zone vulnerabile, ajutati in cadrul centrelor educaționale, 800 de vârstnici, cu o situație materială precară, 1.500 de adulți și 400 de tineri defavorizați, precum și 500 de specialiști din prima linie și voluntari.

Pandemia ne-a schimbat și ne-a afectat viața tuturor, iar copiii au nevoie de susținerea și de ajutorul nostru pentru a se menține sănătoși și a reveni în siguranță la școală. Ne-am dorit ca aceste măști de protecție să ajungă cât mai repede la școli, grădinițe, centre educaționale şi vrem să mulțumim partenerului nostru, compania Naguma Medical Supply SRL, pentru tot suportul oferit și donația făcută”, a afirmat Adriana Dobrea, director executiv United Way România.

„Suntem onorați să contribuim la eforturile United Way menite să sprijine educația copiilor din România, oferindu-le protecție într-o perioadă atât de dificilă pentru noi toți, dar mai ales pentru cei mici. Le mulțumim pe această cale pentru oportunitate și încredere.” a mărturist Ashton Topolinski, Naguma Digital Marketing Manager.

Prin această acțiune, United Way România susține educația și întoarcerea copiilor în condiții de siguranță la școală și îndeamnă la responsabilitate socială și solidaritate, prin menținerea standardelor de igienă, protecție și siguranță. Încă de la începutul pandemiei de COVID-19, Fundația United Way România, cu sprijinul partenerilor săi, a demarat proiecte și acțiuni atât pentru a susține cadrele medicale din linia întâi, cât și pentru a proteja persoanele care fac parte din grupurile vulnerabile și cu risc.

Dacă doriți să participați la acțiunile demarate de Fundația United Way România, o puteți face prin donații directe în următoarele conturi:

În RON: RO 67 RZBR 0000 0600 0510 0708

În EUR: RO 72 RZBR 0000 0600 0805 8342